20 Şubat 2010 Cumartesi

BİR DAMLA GÖZYAŞI BİR ALTIN EDER

Kamera; Güven Kaz (İda) Dağları

 Şimdi ben İda dağının Zeus'un oturduğu tepeye
oturuversem; gün doğmadan kalkan ışık yüzlü,
utangaç bakışlı ninemin pişiridiği tazecik ekmeğe
tuz -biber serpsem ne iyi olurdu. Yanına
bir soğan çıkarıp sadece soğan kırmak için
yumruğmu sıkıp soğanı mutlu edeceği için
bir yumrukta gevşetsem ve de köpürmüş
ayranımı içerken dudaklarımdan aşağılara
süzsem; fena mı olur ah dostlar.:))

Kamera; Güven ALTINOLUK

Falcı Çingene kadın ne güzel de gülüyor ve ne güzel
de sarılıyor.Biz asil, biz soylu, biz üstün bilgi ile
donatılmış bol parfümlü canlılar; acaba bu güzel,
renkli kadın gibi gülüp sarıla biliyor muyuz?

BİR DAMLA YAŞ BİR ALTIN EDERKanada’nın Vancouver kentinde devam edilen Kış Olimpiyatları nefes kesen gösterileri de izlememize neden oluyor. Yıllarca hazırlanan sporcuların yüksek beden gayretleri, spor düşkünlükleri, uluslarına kazandıracakları madalya inanmışlığı ile birleşince gösterilerin de tadına doyulmuyor.

İster Kış Olimpiyatları, ister uluslar arası başka müsabakalar olsun; ülkelerin spora, sporcuya verdiği önemi bir şekilde görmüş olursunuz. Silaha, bilime, sanata, entrikaya yatırım yapan ülkelerin spora da nasıl bir yatırım yaptıklarının iç çekişini İMRENEREK izliyorum.

Kendi ülkemi, güzel soylu uygarlıkların toprak altında kaldığı ülkemi düşündüm. Spora, sporcuya yaptığı başarıyı, madalya sıralamalarında boşu boşuna aradım. Bin dereden getirdiğimiz suları, birkaç yerde harcayıp da, başı-sonu belli olmayan nutuklar arasında, yetenekli gençlerimizi nasıl harcadığımızı, nasıl tükettiğimizi düşündüm…

Cancouver’de yapılan Kış Olimpiyatlarındaki başarı çizelgesini incelediğimde şimdilik 14 madalya ile ABD, ikinci sırada Almanya, Fransa, Kanada sıralamasıyla devam ediyor. Sıralamada, müthiş gösteri yapan sporcular arasında boşu boşuna Türk sporcuları aradım. Karlı güzel tepelerin, yeşil çam ağaçlarıyla süslendiği sporcuların cenneti olduğu o yerde; şimdi karmaşadan arınmış, ilime-bilime, spora önem vermiş ülkemin sporcularını da görmek isterdim.

Nedendir bilmem ama bayan sporcuların başarısı, son nefes ipi göğüslemesi beni daha bir mutlu ediyor. Belki de ülkem insanının kadına verdiği çelişkili üstünlükleri, karmaşık değerleri tam tatminkâr bulmadığımdan, kadının o soylu yaratıkların sporda başarılı olması beni daha bir mutlu olmamı sağlıyor. Sanki o heyecan içinde derin derin soluyan ben oluyor, madalyayı boynuma asıp; ülkemin ezik, buruk, küskün insanlarını sevindireni oluyorum…

Kanada’nın Vancouver kendinde devam eden Kış Olimpiyatlarının başında Bayanlar Kayakla yürüyüş yarışında birinci olan Alman sporcunun madalyaya ulaşan büyük gayretini 30 dakika izledim. Neredeyse insanüstü bir mücadele oldu. Kayaklı yürüyüş oldukça zor çeşitli etapları olan ve aynı zamanda silahlı atışlar yapılan bir spor dalı. Bu yarışta iyi hazırlanmamış, kas gücü beyin gücüyle birleşmemiş bir sporcu zor başarılı olur.

10 bin metrelik kayaklı yürüyüşte altın madalyaya ulaşan Alman bayan sporcu Magdalena Neuner’in sevincini, duygularını görmenizi isterdim. Ele ele o mücadelenin, ulusuna akan sevinci, onu desteklemeye gelen Alman izleyicilerin bayraklarını sallayışları; sporun centilmen ruhu ile ulusal ruhlarının birleşmiş alkışlarını yapıyorlardı.

Sıcak koltuğuma neredeyse kendimden geçmiş bir halde, aynı duyguları Türk bir sporcu için bende yaşamayı o kadar çok isterdim! O beyazlığın, yemyeşil çamların sporcular ile tam bir eğlence, gösteri mücadelesine döndüğü yerde, iliklerime kadar donsam da, sporcuların kalp atışlarını, soluklarının soluğuma değmesini gönülden isterim.

Yüksek disiplinin çalışmaya dönük aşklarının en büyük göstergesi olan Alman ulusu, bilime-ilime, sanata, felsefeye, kimyaya verdiği önem gibi; spora, sporcuya da büyük önem veriyorlar.

Magdalena’nın 10 bin metrelik mücadelesi 30 dakika sürdü ama 30 dakikada bedeni kim bilir kaç kez soluk aldı-veridi. Bedenini saran kıyafetine kim bilir kaç litre ter akıttı. Çünkü verilen mücadele gerçekten de çalışmanın, inanmışlığın, marifetin, inatçılığın sanat haline dönüşmesiydi.

Magdalena daha 23 yaşında oldukça genç. Kim bilir daha kaç madalya kazandıracak, ulusal duyguları bayraklarda, kalplerde, Alman çığlıklarında birleştirecektir.

Daha yarışların ilk günleriyken Alman sporcunun 10 bin metrelik kayaklı yürüyüşündeki altın madalyaya uzanan anı, görkemli sevinci benim bedenimi de değiştirdi. Magdalena altın madalyaya uzanırken, bende çok uzun süredir sakladığım, dışa vermekten çekindiğim bir damla gözyaşını koyuverdim.

Benden süzülen bir dama gözyaşı, Magdalene’nın altınına bir hediye, bir alkış, bir övgüydü. Belki de Magdalene’ya sunulan ve çok zor çıkan bir damla gözyaşım; aynı zamanda gençlik cenneti ülkemin, Kış Olimpiyatlarında başarı çizelgesinde görülmeyişinin ayrı bir hüznünün de gözyaşsısıydı!

Gençlik ve Spor Müdürlüklerimiz kendi içlerinde özerk olmadıkları sürece, kendi bağımsızlıklarını yüceltecek ekonomilere muhtaç kaldıkları sürece siyasetin laçka olmuş kuru gürültüleri daha çok gözyaşı döktürecek bana.

İnanıyorum ki bir damla sevinç gözyaşı, bin alkışa, bin küfre bedeldir…

Çok yakın bir zaman önce tanıştığım bir tıp doktoru ile kısa bir konuşma yapmıştım. Doktorumuz İstanbul’da yaşıyor. Genç ve güler yüzlü bir insan. Ona sordum; “ İstanbul’da gençlik ne halde?” dedim. O da bir damla gözyaşı dökmedi ama bir “ah” ederek; “ İstanbul’da gençliğin büyük kısmı çamura batmış durumda. Hap, eroin, kokain kullananların haddi, hesabı yok!” dedi.

Gel de sporun, sanatın önemini irdeleme! Gel de bizi oyalayan, içi boş politikacıların kokuşmuş, çürümüş düşüncelerinin hiçbir işe yaramadığını haykırma. Siyasetin eli, dine, ilime, sanata, bilime, spora değerse; o güzel dalların, kurumların temiz kalmasını düşünmeye hayal olarak algılarım.

İlk beş günde Kanada Kış Olimpiyatlarında 14 madalya ile ABD birinci sırada. 10 madalya ile Almanya ikinci sırada. Almanya adına 10 madalyayı alan sporcuların 7’si bayan. Şimdi gel de, ayrımcılık yapan, saçı uzun, aklı kısa, dayanıklılığına inanmadığımız kadınlarımızın neler yapabileceklerini sorgulama…

Güven

61 yorum:

Adsız dedi ki...

Sorgula hemde çokca sorgulamamız gerek.Ben insanlarımızı üçe böldüm yüreğimde.Senin deyiminle asil soylular kendi hayatlarını çılgınca yaşamak isterken ceplerini bol harçlıkla doldurdukları çocuklar spor salonları yerine diskolara giderse.
Dindar aileler çocuklarını ilkokulu bile bitirmeden alır Kuran kurslarına verirlerse.
Bilinsizce çoğalan maddi durumu kıt olanlar aileler çocukların eline peçete verir sokaklara bırakırsa, biz daha çok bakarız yabancı sporcular arasına bizden biri varmı diye sevgili Güven..Yazdıkların, gözlemlerin malesef milletimizin kanayan yarası.Yüreğine sağlık muhteşem bir yazıydızı her zamanki gibi. Paylaştığın için çok teşekkürler, selam, selam sevgiler..

Guven dedi ki...

Dağlardan inen küçük derelerin gözyaşı görünüşünde süzülüşlerine ölürem ben. Tüm kirlerden arınmış küçük derelerin tertemiz ırmaklar olmayışına yanarım ben...

Arzu dedi ki...

Lisede okulun voleybol takımındaydım ve şampiyonluk maçına gitmek için Din Bilgisi dersi öğretmeninden izin almam gerekiyordu. Tüm sınıfın önünde beni rencide etmeye kalkmıştı, çünkü ona göre ben, son derece günah birşey yapıyordum. Bu kafaların öğretmen bile olabildiği bir ülkede, sporcu olmak, hele de başarılı sporcu olmak mümkün müdür bilemiyorum. Şimdi yakasında Türk bayrağı ile koşan Etiyopyalı Elvanları görünce, aklıma o günler geliyor...

Guven dedi ki...

Demorkasi diye haykıran soylu insanları görünce acı acı gülesim geliyor. 25-30 yıl önce olsaydık böyle yazılar yazamazdık güya; şimdi en keskin,en okkalı yazıları da yazsan; demokrasiye inanmış katmerli güzel aydınlarıma dokunmuyor. Acaba özgürlüklere, fikirlere, felsefeye daha fazla mı değer veriyorlar? Sanmam! Derileri daha kalınlaştı iğne batmaz oldu. :))

Zaten kaderin korkulu gölgesinde büyümüş biz güzel onurlu halk;şimdi maddiyatın, ezber kültürlerin içinde öyle bir alabora oluyor ki; artık, sanat ve spor aklına bile gelmez. İstisnaların haricinde...

ÇOBAN YILDIZI dedi ki...

Güvenciğim, çocukluğumda sömestreye rastlayan dönmelerde kış olimpiyatları olurdu ya da kış oyunları. Buz pateni yarışlarını hiç nefes almadan izlerdik.Jean Torvil-Cristofer ... çifti vardı( muhtemelen yanlış yazmışımdır adlarını) her yarışmada altın madalya alırlardı. Ne güzeldi.Bir sonraki yazında da bahsettiğin gibi o kadar çok izlenecek,okunacak ve bizi bizden alıkoyacak şeyler var ki, biz hiç birine tam olarak adapte olamadan ve bu kadar bilginin içinde bilgilenemeden gidiyoruz.

Guven dedi ki...

Çok haklısın Zühreciğim.O kadar çok şey var ki bizi bizden öte taşıyacak...

Kültürlerin insanları ezmediği,yükseklerden bakmadığı, rekabetin harika bir neşe içinde geçtiği ülkemi hayal ediyorum da; acaba olmaz olanı mı isterim diye düşünüyorum!

Yaşama hakkımız varken ölümcül sorunlar,acılar ile boğuştuğumuz, ölümlü bedenin ölüm halinde ise ölmemek için ne marifetler gösterdiğimiz diyarın kültürüne gülüyorum ben :))

Begonvilli Ev dedi ki...

Orada benim de göz yaşlarım kaldı.Zeus Tapınağı bilir...

Guven dedi ki...

Geçmişin izlerini taşıyan tapınaklar insanın her halini; hallerini bilirler:))

RuZMARINKA dedi ki...

Croatia won three medals in Vancouver. One has so much praised, a bronze in the biathlon, and two silver in the slalom and alpine supercombined. Do you know something about the Snow Queen of Croatia's Janica?
Stvarno imaš zanimljive teme. Malo se mučim dok sve prevedem i shvatim .

Guven dedi ki...

I'm glad the name and on behalf of Croatia Ruzmarın sports. Sanica Stvarno share what they know about the sevinirim.

Adsız dedi ki...

Hi there Dear, are you in fact visiting this website on a regular basis, if so then you will definitely obtain fastidious experience.
My webpage - officefurnitureto.com

Adsız dedi ki...

Hi there, after reading this amazing article i am as well cheerful to share my know-how here with colleagues.
my web site - sanstreet.com.sg

Adsız dedi ki...

Fabulous, what a blog it is! This website provides valuable facts to us, keep it up.
Here is my webpage : produits de nettoyage Commerciaux

Adsız dedi ki...

I must thank you for the efforts you've put in penning this blog. I really hope to check out the same high-grade blog posts from you later on as well. In fact, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now ;)
Here is my homepage : Career Coaching For Women

Adsız dedi ki...

What i do not understood is actually how you're not really a lot more smartly-appreciated than you may be right now. You're so
intelligent. You recognize thus considerably in relation to
this subject, produced me in my opinion believe it from numerous varied angles.
Its like men and women aren't involved unless it's something to accomplish with Woman gaga!
Your own stuffs outstanding. At all times take care of it up!
Take a look at my homepage https://www.rainbowcottoncandy.com/

Adsız dedi ki...

Good day! I just would like to give you a huge thumbs up for your excellent info you have right here on
this post. I'll be returning to your site for more soon.
Also see my web page :: kids fishing t shirts

Adsız dedi ki...

I go to see each day some web pages and websites to read articles, however this web site
offers quality based content.
Feel free to surf my web blog ; ASSI PLAZA

Adsız dedi ki...

I'm not sure exactly why but this weblog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I'll check back
later and see if the problem still exists.
Look at my blog :: LLC. :: Popflops :: Flats 40% OFF!

Adsız dedi ki...

I'm not sure exactly why but this weblog is loading incredibly slow for me. Is anyone else having this problem or is it a problem on my end? I'll check back later and see
if the problem still exists.
my page > LLC. :: Popflops :: Flats 40% OFF!

Adsız dedi ki...

This is my first time pay a visit at here and i am genuinely pleassant to read all at one place.
Take a look at my weblog : 3d tvs

Adsız dedi ki...

Hurrah, that's what I was exploring for, what a data! present here at this webpage, thanks admin of this web site.
my page :: www.eventsandweddingwishes.com

Adsız dedi ki...

Today, I went to the beach front with my kids.

I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and
said "You can hear the ocean if you put this to your ear." She put the shell to her ear
and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but
I had to tell someone!

My blog; St Cloud Florist

Adsız dedi ki...

I've been browsing online greater than three hours lately, but I by no means found any interesting article like yours. It is lovely worth sufficient for me. In my view, if all webmasters and bloggers made good content as you did, the web shall be a lot more useful than ever before.

My webpage ... saltwater coral

Guven dedi ki...

Thank you, I love you

Adsız dedi ki...

Howdy! My partner and I frequently write guest
articles or blog posts for other website owners to help gain exposure to our work,
as well as provide great articles to site
owners. It truly is a win win situation! If you happen to be interested feel free to email me at: jeffersonguillory@gmail.

com so we may communicate further. Cheers!


Here is my homepage :: furnace brands names

Adsız dedi ki...

Howdy admin, I just wanted to give you a brief heads up that your current
Web link: http://www.blogger.com/comment.g?blogID=6332428548341019411&postID=4824656248764631506 is being flagged
as a possibly malicious web page in my internet browser opera.

I would highly recommend having someone look into
it. You can lose a lot of site visitors due to this problem.
Best of Luck.

Feel free to visit my webpage Garland electric furnace repair
My web page: Fort Worth furnace repair services

Adsız dedi ki...

My programmer is trying to persuade me to move to .
net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on
numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform.
I have heard great things about blogengine.net. Is there a way I can transfer
all my wordpress posts into it? Any kind of help would be
really appreciated!

Here is my weblog; find short term homes
Also see my page > short term apartment san diego

Adsız dedi ki...

I was wondering if you ever considered changing the page layout of your site?
Its very well written; I love what youve got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or two pictures.
Maybe you could space it out better?

Here is my homepage: Sushi EN Orlando

Adsız dedi ki...

Greetings from California! I'm bored to death at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break. I enjoy the info you present here and can't wait to take a look when I get home.
I'm surprised at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using
WIFI, just 3G .. Anyways, very good blog!


Feel free to visit my weblog: women's gymnastics clothes

Adsız dedi ki...

Hello! This is my first visit to your blog! We are a team of volunteers and starting a new initiative in a community
in the same niche. Your blog provided us beneficial information to work on.

You have done a marvellous job!

Feel free to surf to my weblog - fitness clubs in columbus ohio
Also see my page > power mosfet

Guven dedi ki...

The world's beautiful people, thank you. Thank you very much ...

Adsız dedi ki...

I know this if off topic but I'm looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get set up? I'm assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?

I'm not very internet savvy so I'm not 100% sure. Any recommendations or advice would be greatly appreciated. Thank you

My page :: mosfet cb amplifier

Guven dedi ki...

Hey. If you want to own a blog like this, must be a member. Fees do not need to edemenize. This type of blogs, culture blogs. You can own all the shares. Please contact Blogger to Com. Then sign up please.

Adsız dedi ki...

Hi there this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.
I'm starting a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

my web-site ... ballet toe shoes pictures

Adsız dedi ki...

Hi, Neat post. There is an issue together with
your website in internet explorer, might check
this? IE still is the market leader and a good element of other folks will leave out your fantastic
writing because of this problem.

my web-site http://championgolfgifts.com

Adsız dedi ki...

Aw, this was an exceptionally good post. Finding the time
and actual effort to produce a great article… but what can I say… I procrastinate a whole
lot and don't seem to get nearly anything done.

My blog ... hottravelworld.com

Adsız dedi ki...

Hello there I am so delighted I found your blog page, I really found you
by error, while I was looking on Yahoo for something else, Nonetheless
I am here now and would just like to say thank you for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I
donít have time to go through it all at the minute but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have
time I will be back to read a lot more, Please do keep up the awesome work.


Here is my web-site; printed circuit board printer

Adsız dedi ki...

Wonderful blog! I found it while surfing around on Yahoo News.
Do you have any suggestions on how to get listed
in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Cheers

Here is my web-site ... goodman furnace

Adsız dedi ki...

I'd like to thank you for the efforts you've put in writing this site.

I'm hoping to view the same high-grade content by you later on as well. In truth, your creative writing abilities has motivated me to get my own website now ;)

Here is my blog Custom golf carts texas

Adsız dedi ki...

Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with
hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended
up losing a few months of hard work due to no data backup. Do you have any methods to protect
against hackers?

Visit my weblog; foofara.com

Adsız dedi ki...

Can I simply just say what a relief to find somebody
who truly knows what they're talking about online. You actually realize how to bring an issue to light and make it important. More and more people should check this out and understand this side of the story. I can't believe you are not more popular
given that you most certainly possess the gift.


My blog post :: tumblr.com

Adsız dedi ki...

We stumbled over here from a different page and thought I may as
well check things out. I like what I see so now i am following you.

Look forward to checking out your web page yet again.


Review my web page ... golf courses in florida for sale

Adsız dedi ki...

Fantastic post but I was wondering if you could write
a litte more on this topic? I'd be very thankful if you could elaborate a little bit further. Thank you!

Also visit my page used semiconductor processing equipment

Adsız dedi ki...

I'm curious to find out what blog system you happen to be utilizing? I'm experiencing some
small security issues with my latest website and I would like to find something
more safeguarded. Do you have any recommendations?


Also visit my page; http://articlesforge.com/node/145868/

Adsız dedi ki...

Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?

My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing many months of hard work due to no backup.
Do you have any solutions to prevent hackers?

Feel free to visit my homepage: writerscafe.org

Adsız dedi ki...

For the reason that the admin of this web page is working,
no hesitation very rapidly it will be renowned, due to its
quality contents.

Here is my weblog :: Golf gps App Reviews 2012

Adsız dedi ki...

It's nearly impossible to find knowledgeable people on this subject, however, you sound like you know what you're talking about!
Thanks

Feel free to surf to my site :: easy-golf-tips.com

Adsız dedi ki...

We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your web site provided us with valuable info to
work on. You have done a formidable job and our whole community will be thankful to you.


my web blog ... http://micahmoney.com/

Adsız dedi ki...

Nice post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Very useful info specifically the last part :) I care for such information a lot. I was looking for this particular information for a long time. Thank you and best of luck.

Feel free to visit my website back injury during pregnancy

Adsız dedi ki...

Yesterday, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 25 foot
drop, just so she can be a youtube sensation. My iPad is now destroyed and
she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!


Look into my blog :: mimiminneapolis40.tumblr.com

Adsız dedi ki...

Very great post. I simply stumbled upon your blog and wanted to
say that I have truly loved browsing your
weblog posts. After all I will be subscribing to your rss feed and I'm hoping you write again very soon!

My homepage :: Commercial Led Lighting

Adsız dedi ki...

Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a totally different subject but it has pretty much the same page layout and design. Great choice of colors!

My page - short term housing in nyc for students

Adsız dedi ki...

Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog
that automatically tweet my newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

Have a look at my homepage; Las Vegas Golf Instruction

Adsız dedi ki...

Hi to every one, for the reason that I am genuinely keen of
reading this webpage's post to be updated regularly. It consists of nice material.

Also visit my web blog; spinal manipulation codes

Adsız dedi ki...

It's actually very difficult in this busy life to listen news on TV, so I just use world wide web for that reason, and get the newest information.

my blog post: top orlando restaurants

Adsız dedi ki...

I'm new to building sites and I was wanting to know if having your site title relevant to your content really that vital? I notice your title, "Blogger: guven ın yeri " does appear to be spot on with what your website is about but yet, I prefer to keep my title less content descriptive and based more around site branding. Would you think this is a good idea or bad idea? Any help would be greatly appreciated.

Review my webpage ... hi tech apps

Adsız dedi ki...

These are actually fantastic ideas in regarding blogging.

You have touched some nice points here. Any way keep up wrinting.


Also visit my weblog; ge kitchen appliances india

Adsız dedi ki...

What's up everybody, here every person is sharing these kinds of experience, thus it's pleasant
to read this weblog, and I used to pay a quick visit this website every day.My web-site :: small appliance repair grand rapids mi

Adsız dedi ki...

I always used to study post in news papers but now
as I am a user of internet so from now I am using net for articles, thanks to web.


Here is my weblog :: home remodeling shows casting

Adsız dedi ki...

I know this web page offers quality based content and other
data, is there any other web site which gives these information in quality?


Also visit my homepage - old home remodeling pictures

Adsız dedi ki...

Hello there! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
I'm using the same blog platform as yours and I'm having difficulty finding one?
Thanks a lot!

Feel free to surf to my webpage: http://journals.fotki.com/orangecountythomasine86/orangecountythomasine86/entry/gkfwtqbwfbwb/